Skoszona trawa to dla niektórych działkowców problem.
Przede wszystkim po skoszeniu nie należy jej wyrzucać do pojemników na odpady zielone , a zwłaszcza pozbywać się jej porzucając poza terenem działek np. w lesie czy przydrożnych rowach. Co więc z nią zrobić? Skoszona trawa nadaje się do :
- kompostownika – trzeba ją przed wrzuceniem na pryzmę kompostową podsuszyć, aby nie była świeża. Wilgotna trawa może bowiem zacząć pleśnieć i gnić wydzielając nieprzyjemny zapach.
- worka kompostowego – by otrzymać tzw. szybki kompost. Lekko podsuszoną mieszamy w worku kompostowym z ziemią i liśćmi , dodajemy preparat przyspieszający przemiany kompostowe i odstawimy na 4 - 6 tygodni.
- mulczowania – skoszoną trawę można zostawić na trawniku w celu regeneracji trawnika. Źdźbła trawy nie mogą mieć powyżej 4 cm. , a warstwa mulczu nie może być za gruba – bo może zgnić i zaszkodzić murawie. Tę metodę stosujemy zamiennie raz na jakiś czas.
- ściółkowania – w sezonie skoszona trawa może być wykorzystana jako ściółka organiczna w warzywniku , pod drzewami i krzewami owocowymi. Przed rozłożeniem należy ją także podsuszyć . Ściółka ta pozwoli zatrzymać wodę w glebie i uniemożliwi kiełkowanie chwastów.